Bóle menstruacyjne

Miesiączka, nazywana inaczej menstruacją lub okresem, to cykliczne częściowe złuszczanie się śluzówki macicy i usuwanie jej fragmentów wraz z krwią – jest to końcowy etap comiesięcznego cyklu płciowego kobiety. Menstruacja jest naturalnym procesem biologicznym, pojawiającym się u młodych dziewcząt pomiędzy 10. a 14. rokiem życia, świadczącym o tym, że organizm jest już zdolny do zajścia w ciążę. Cykl menstruacyjny powtarza się w zasadzie nieprzerwanie do około 40. 50. roku życia – wyjątkiem są okresy, kiedy kobieta zachodzi w ciążę i urodzi dziecko oraz kiedy z powodu choroby zaburzony zostaje proces dojrzewania i wydalania komórki jajowej.
Kiedy młoda dziewczyna dojrzewa i pojawia się pierwsza miesiączka, jednocześnie mogą pojawić się również dolegliwości z nią związane, czyli bóle menstruacyjne. Bóle menstruacyjne, zwane również miesiączkowymi, są bardzo częstą dolegliwością wśród młodych kobiet. Pojawiają się niedługo po pojawieniu się pierwszej miesiączki i utrwaleniu cyklu miesiączkowego i utrzymują się zwykle przez wiele lat, mijając często po urodzeniu pierwszego dziecka. Szacuje się, że dolegliwości bólowe związane z miesiączkowaniem towarzyszą ponad 75% nastolatek i młodych kobiet. Cechą charakterystyczną jest skurczowy ból dolnej części brzucha, promieniujący na dolny odcinek kręgosłupa i okolice lędźwi, aż do pachwin i ud. Ból pojawia się najczęściej w pierwszym dniu miesiączki i trwa około 1-2 doby. W tym czasie może on mieć charakter okresowy, czyli pojawiać się w różnych odstępach godzinowych a następnie łagodnieć, albo może towarzyszyć kobiecie nieprzerwanie przez pierwsze dni krwawienia.
Takie zjawisko, określane jako pierwotne bóle menstruacyjne – choć bardzo pogarszające jakość życia, można uznać za normalne i w zasadzie poza leczeniem objawowym – polegającym na minimalizowaniu dolegliwości bólowych – nie stosuje się innych metod. Anatomiczną przyczyną powstawania tej dolegliwości u młodych kobiet są zbyt intensywne skurcze mięśni macicy pod wpływem miejscowo działającego hormonu – prostaglandyny, którą organizm produkuje w czasie miesiączki. Podczas menstruacji macica kurczy się, powodując złuszczanie błony śluzowej, w której nie doszło do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Nadmiar prostaglandyny utrudnia wypływanie krwi, co z kolei powoduje znaczne nasilenie bolesnych skurczów macicy i innych dolegliwości.
Istnieje jednak druga kategoria – tzw. wtórne bóle menstruacyjne, która jest związana z procesem chorobotwórczym, występującym zwykle w obrębie narządów rodnych. Do najczęstszych przyczyn wtórych bólów menstruacyjnych należą: zapalenie miednicy mniejszej, mięśniak macicy, polip endometrialny, stenoza szyjki macicy oraz wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne w obrębie narządów rodnych, takie jak tyłozgięcie macicy czy nadmierne przodozgięcie. Również niedoczynność tarczycy może objawiać się między innymi pojawieniem się bolesnych miesiączek. W powyższych przypadkach najważniejsza jest oczywiście wizyta u ginekolog a i podjęcie leczenia pierwotnego schorzenia, będącego przyczyną występowania bolesnego miesiączkowania. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem powinny ustąpić również i te dolegliwości.
W obu przypadkach bardzo dużą ulgę mogą przynosić metody łagodzenia bólu i rozluźniania organizmu, oraz – stosowane okazjonalnie – inhibitory syntezy prostaglandyn, czyli leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, takie jak: deksketoprofen, ibuprofen czy nemesulid, które hamują syntezę prostaglandyn w mięśniach miednicy i tym samym powodują łagodzenie bólu. Pomagają również leki rozkurczowe, np. No-spa. Zdecydowanie mniej szkodliwe dla organizmu są metody naturalne, polegające na łagodzeniu objawów bólowych. Należą do nich:
ciepłe okłady na podbrzusze – działają rozluźniająco na mięsnie brzucha i relaksująco;
ciepłe kąpiele – jednak należy uważać z temperaturą i czasem trwania, aby nie spowodować krwotoku;
masaż (np. z użyciem olejków rozluźniających mięśnie brzucha – eukaliptusowym, majerankowym czy lawendowym) i stosowanie technik relaksacyjnych;
zminimalizowanie wysiłku fizycznego w czasie miesiączki,
zachowanie aktywności fizycznej w ciągu pozostałych dni cyklu – dzięki takim aktywnościom jak aerobic czy taniec brzucha mięsnie dna miednicy wzmacniają się;
unikanie stresu;
odpowiednia, lekkostrawna dieta, bogata w magnez (zmniejszający napięcie mięśni) i wapń oraz obfitująca w wysokowydajne węglowodany (zawarte głównie w razowym makaronie i pieczywie, brązowym ryżu oraz w kaszach i warzywach) – te ostatnie powodują zwiększenie produkcji serotoniny, która ma działanie łagodzące ból i poprawiające nastrój;
unikanie potraw słonych i ostrych (zwiększających produkcję prostaglandyn) oraz produktów wzdymających (powodujących uczucie ciężkości i wzmagających dyskomfort);
unikanie napojów typu coca-cola oraz mocnej kawy – wypłukują magnez, a zawarta w nich kofeina pobudza macicę do silnych skurczy;
stosowanie naturalnych ziołowych preparatów uspokajających i zmniejszających skurcze naczyń, np. napar z mięty, nagietka, kozłka lekarskiego, melisy, rumianku, rozmarynu czy z liści malin oraz mieszanki zawierające melisę, dziurawiec, korzeń mącznicy czy szyszki chmielu.
Popijanie naparów ziołowych warto rozpocząć już na kilka dni przed przewidywanym terminem pojawienia się miesiączki, bowiem oprócz działania rozkurczowego wykazują one również działanie antystresowe i rozluźniające, a stres wpływa na zaostrzenie dolegliwości bólowych i wrażliwości na ich odczuwanie. Generalnie rzecz biorąc, dla kobiet cierpiących na bóle miesiączkowe wskazane jest stosowanie preparatów ziołowych w formie suplementów diety przez dłuższy okres czasu. Bezpiecznie można przyjmować np. preparat Alveo. Jest to to wyciąg z 26 ziół, wśród których wiele ma działanie łagodzące dolegliwości menstruacyjne. Nie tylko zmniejszają bóle miesiączkowe, ale również wpływają na samopoczucie kobiety, rozluźniają i uspokajają, co w sposób znaczący wpływa na przebieg menstruacji. Co ciekawe, preparat Alveo łagodzi również napady apetytu na słodycze, pojawiąjącego się jako efekt towarzyszący burzy hormonalnej w trakcie menstruacji – dzięki czemu łatwiej jest utrzymać stabilną wagę. Ponieważ działanie suplementów ziołowych jest stałe, ale przebiega łagodnie (nie ma tak szybkich efektów, jak po zażyciu jakiegokolwiek syntetycznego leku), istotne jest stałe przyjmowanie preparatów przez pewien czas, aby efekty utrwaliły się.
Pełnoobjawowy zespół bolesnego miesiączkowania obejmuje nie tylko pierwotne bądź wtórne bóle miesiączkowe. Dolegliwości te pociągają bowiem za sobą kolejne, takie jak:
bóle kolkowe;
bóle kręgosłupa;
brak apetytu;
nudności i wymioty;
biegunka lub zaparcia;
konieczność częstego oddawania moczu;
zawroty i bóle głowy – w tym migreny;
ogólne osłabienie, znużenie, męczliwość, senność;
omdlenia;
wahania nastroju – w tym epizody depresyjne;
rozdrażnienie – mogące przybierać formę napadów złości lub histerii;
spadek koncentracji i spowolnienie reakcji;
napady duszności;
przyspieszone tętno, napady arytmii;
drżenie rąk i nóg.
Ponadto, w czasie menstruacji znacznie spada odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, pogarsza się stan skóry, paznokci i włosów.
Intensywność bólu jest uzależniona od czynników hormonalnych oraz od indywidualnego progu odczuwania bólu przez daną kobietę – w skrajnych przypadkach dolegliwości są tak silne, że całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Wówczas bolesne miesiączkowanie klasyfikowane jest jako choroba i podlega leczeniu.

Dodaj komentarz